UC100-915M - UC100 Series
The Milesight UC100 IoT Controller is a device that collects data from Modbus RTU devices and transmits it over the LoRaWAN network. It supports up to 16 Modbus RTU devices and can be easily configured locally or remotely. The controller has an RS485 interface for connecting field sensors and devices, and it features an intelligent trigger system for executing commands based on custom trigger conditions. The UC100 can operate autonomously even when the network is unavailable, and it supports Milesight's D2D communication protocol for communication among different Milesight LoRaWAN devices. The controller has a wireless transmission range of up to 15 km in rural areas and offers cloud data management and visualization capabilities. It can be installed using wall mounting or DIN rail mounting.
Specifications
| Wireless Transmission | |
|---|---|
| Technology | LoRaWAN®, Milesight D2D |
| Antenna | Internal Antenna |
| Frequency | CN470/IN865/EU868/RU864/US915/AU915/KR920/AS923-1&2&3&4 |
| Tx Power | 16dBm (868 MHz)/22dBm (915 MHz)/19dBm (470 MHz) |
| Sensitivity | -137dBm @300bps |
| Mode | OTAA/ABP Class C |
| Advanced Feature | Milesight D2D Controller, Milesight D2D Agent |
| Data Interface | |
| Port | 1 × RS485 |
| Connector | 3.5 mm Terminal Block |
| Terminal Resistor | 1 × 120 Ω Resister Switch |
| Baud Rate | 1200~115200 bps |
| Protocol | Modbus RTU, support reading 16 register values |
| Others | |
| Configuration Port | 1 × Type-C |
| Reset Button | 1 × Reset Button (Internal) |
| LED Indicator | 1 × System |
| Physical Characteristics | |
| Power Connector | 3.5 mm Terminal Block |
| Power Supply | 1. 5-24 VDC by Terminal Block 2. 5 VDC by Type-C Port |
| Power Consumption | < 0.5 W |
| Material & Color | PC+ABS, White |
| Ingress Protection | IP30 |
| Operating Temperature | -20°C ~ 60°C (-4℉ to +140℉) |
| Relative Humidity | 0% ~ 95% (non-condensing) |
| Dimensions | 70 × 45 × 13 mm (2.75 × 1.77 × 0.51 in) |
| Installation | Desktop, Wall Mounting |