X1 Sensing Camera - SC541
The X1 Sensing Camera is an advanced imaging device that captures detailed images and provides unlimited sensing insights.
Key points:
- The X1 Sensing Camera features a highly-detailed 2MP camera with great lighting adaptability.
- It can be easily deployed wirelessly, without the need for jumbled wires, and has low power consumption.
- The camera can capture multiple targets and has different capturing modes, including scheduled capture and alarm-in capture.
- It has a compact design with a strong capacity, and its compatibility with the Milesight AIoT Sensing Platform allows for seamless integration with third-party software platforms.
- The X1 Sensing Camera is suitable for various applications such as metering solutions and environment monitoring.
Specifications
| Lens | |
|---|---|
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Aperture | F2.4 |
| Focal Length | 4.8mm |
| Field of View | 77° |
| Picture Capture | |
| Capture Mode | Scheduled Capture(Interval & Timed)/Alarm-in Capture/Button Capture |
| Picture Format | JPEG |
| Storage | Store up to 40 pictures (About 3MB Flash) |
| Wireless Transmission | |
| Wi-Fi | IEEE 802.11 b/g/n,2.4GHz (AP & STA) |
| Protocol | MQTT |
| Interface | |
| Type-C Interface | 1 x Type-C |
| LED | 1 x Status(Blue) |
| Button | 1 x External Button (Awake/Capture/Reset Device) |
| Alarm-in Interface | Logical Level: Low: <0.5V, High: 3V ~ 5V Trigger Condition: High Level lasted over 150us |
| Physical Characteristics | |
| Power Supply | 1. 5V / 1A by Type-C Port 2. 2 x AA alkaline batteries |
| Battery Life | Up to 2 Years (3 Captures per Day, Supplement Light Off, 25°C) |
| Installation | Universal Camera Bracket Mounting |
| Mounting Distance | 10 ~ 20 cm |
| Operating Temperature | 0°C ~ +50°C |
| Storage Temperature | -20°C ~ +60°C |
| Relative Humidity | 0 ~ 95% (Non-condensing) |
| Color & Material | Charcoal Grey, PC + ABS |
| Ingress Protection | IP30 |
| Dimension | 62 x 62 x 25 mm |
| Weight | 48g |
| Warranty | 2 Years |
Tested under laboratory conditions and for guideline purposes only.