UG65 Series - UG65-915M-EA
The UG65 is a high-performance LoRaWAN gateway designed for industrial applications. It features a NXP quad-core processor and Semtech SX1302 LoRa chip, offering fast data processing and efficient management of high volumes of traffic.
Key points:
- UG65 offers reliable connectivity for industrial applications
- It supports multiple backhaul connectivities such as Ethernet, cellular, and Wi-Fi
- The gateway is compatible with multiple network servers and supports global LoRaWAN frequency plans
- It can be integrated with building management systems using BACnet/IP for real-time data integration
- The UG65 gateway comes with built-in network server and supports Node-RED for easy device integration and automation
Specifications
| Hardware System | |
|---|---|
| CPU | Quad-core 1.5 GHz, 64-bit ARM Cortex-A53 |
| Memory | 512 MB DDR4 RAM |
| Flash | 8 GB eMMC |
| LoRaWAN | |
| Antenna | 2 × Internal Antennas (Optional: 1 × 50 Ω N-Female External Connector) |
| Channel | 8 (Half/Full-duplex) |
| Frequency Band | CN470/IN865/EU868/RU864/US915/AU915/KR920/AS923-1&2&3&4 |
| Sensitivity | -140dBm Sensitivity @292bps |
| Output Power | 27dBm Max |
| Protocol | V1.0 Class A/Class B/Class C and V1.0.2 Class A/Class B/Class C |
| Ethernet Interface | |
| Port | 1 × RJ45 (PoE PD supported) |
| Physical Layer | 10/100/1000 Base-T (IEEE 802.3) |
| Data Rate | 10/100/1000 Mbps (Auto-Sensing) |
| Interface | Auto MDI/MDIX |
| Mode | Full or Half Duplex (Auto-Sensing) |
| Wi-Fi Interface | |
| Antenna | Internal Antenna |
| Standards | IEEE 802.11 b/g/n, 2.4GHz |
| Mode | AP or Client mode |
| Security | WPA/WPA2 authentication, WEP/TKIP/AES encryption |
| Tx Power | 802.11b: 18 dBm +/-2.0 dBm (11 Mbps) 802.11g: 15 dBm +/-2.0 dBm (6 Mbps) 802.11g: 15 dBm +/-2.0 dBm (54 Mbps) [email protected] GHz: 14 dBm +/-2.0 dBm (MCS0_HT20) [email protected] GHz: 14 dBm +/-2.0 dBm (MCS7_HT20) [email protected] GHz: 13 dBm +/-2.0 dBm (MCS0_HT40) [email protected] GHz: 13 dBm +/-2.0 dBm (MCS7_HT40) |
| Cellular Interface (Optional) | |
| Antenna | Internal Antenna |
| SIM Slot | 1 (mini SIM-2FF) |
| Others | |
| Reset Button | 1 × RST |
| Console Port | 1 × Type-C |
| LED Indicators | 1 × POWER, 1 × STATUS, 1 × LoRa, 1 × Wi-Fi, 1 × LTE, 1 × ETH |
| Built-in | Watchdog, RTC, Timer |
| Software | |
| Network Protocols | PPPoE, SNMP v1/v2c/v3, TCP, UDP, DHCP, DDNS, HTTP, HTTPS, DNS, ARP, SNTP, Telnet, SSH, MQTT, etc. |
| VPN Tunnel | OpenVPN/IPsec/PPTP/L2TP/GRE/DMVPN |
| Firewall | ACL/DMZ/Port Mapping/MAC Binding/URL Filter |
| Management | Web, CLI, SMS, On-demand dial up, DeviceHub, Milesight IoT Cloud, Yeastar Workplace Platform |
| Reliability | WAN Failover |
| App | Python SDK, Node-RED |
| Power Supply and Consumption | |
| Power Input | 1. DC Jack Connector for 9-24 VDC power supply 2. 1 × 802.3 af PoE input |
| Power Consumption | Typical 2.9 W, Max 4.2 W |
| Physical Characteristics | |
| Ingress Protection | IP65 |
| Dimensions | 180 x 110 x 56.5 mm (7.09 x 4.33 x 2.22 in) |
| Installation | Desktop, Wall or Pole Mounting |
| Environmental | |
| Operating Temperature | -40°C to +70°C (-40℉ to +158℉) Reduced Cellular Performance Above 60°C |
| Storage Temperature | -40°C to +85°C (-40℉ to +185℉) |
| Ethernet Isolation | 1.5 kV RMS |
| Relative Humidity | 0% to 95% (non-condensing) at 25°C/77℉ |
| Approvals | |
| Regulatory | CE, FCC, IC |
| Environmental | RoHS |