Pro Series - UR32-L04EU-W-485
The UR32 is a pocket-sized industrial grade router designed for harsh environments.
Key Points:
- The UR32 is built with a rugged and compact design, making it suitable for use in harsh environments.
- It features a wide range of interfaces, including Ethernet ports, cellular connectivity, and Wi-Fi, allowing for multiple applications.
- The UR32 supports stable cellular, Ethernet, and Wi-Fi transmission, ensuring reliable internet access.
- It also offers a rich set of features, such as embedded Python SDK for secondary development and a high protection system.
- Additionally, the UR32 supports open VPN tunneling and various protocols for secure and remote management.
Specifications
| Hardware System | |
|---|---|
| CPU | ARM Cortex-A7,528 MHz |
| Memory | 128 MB DDR3 RAM and 128MB Flash |
| Extendable Storage | 1 Γ Micro SD Slot |
| Cellular Interface | |
| Antenna Connector | 2 Γ 50 Ξ© SMA Connectors (Center PIN: SMA Female) |
| SIM Slots | 2οΌMini SIM-2FFοΌ |
| Ethernet Interface | |
| Numbers | 2 Γ 10/100 Mbps |
| Property | 1 Γ WAN + 1 Γ LAN or 2 Γ LAN |
| Mode | Full or half duplex (Auto-Sensing) |
| PoE (Optional) | 2 Γ 802.3 af/at PoE PSE on LAN Ports |
| Wi-Fi Interface (Optional) | |
| Antenna Connector | 1 Γ 50 Ξ© SMA Connector (Center PIN: RP-SMA Female) |
| Standards | IEEE 802.11 b/g/n,2.4GHz |
| Tx Power | 802.11b: 16 dBm +/-1.5 dBm (11 Mbps) 802.11g: 14 dBm +/-1.5 dBm (54 Mbps) 802.11n: 13 dBm +/-1.5 dBm (65 Mbps, HT20/40 MCS7) |
| Modes | AP or Client mode |
| Security | WPA/WPA2 authentication, WEP/TKIP/AES encryption |
| GPS (Optional) | |
| Antenna Connector | 1 Γ 50 Ξ© SMA Connector (Center PIN: SMA Female) |
| Protocol | NMEA0183, PMTK |
| Serial Interface | |
| Numbers | 1 Γ RS232 (RS485 Hardware Optional) |
| Connector | 3.5mm Terminal Block |
| Baud Rate | 300bps to 230400bps |
| DI/DO | |
| Numbers | 1 Γ DI (dry contact) + 1 Γ DO (wet contact), Galvanic Isolation |
| Connector | 3.5mm Terminal Block |
| Maximum V/A | 0.3A@30VDC (DO) |
| Others | |
| Reset Button | 1 Γ RESET |
| LED Indicators | 1 Γ POWER, 1 Γ SYSTEM, 1 Γ SIM, 3 Γ Signal strength |
| Built-in | Watchdog, Timer |
| Software | |
| Network Protocols | IPv4/IPv6, PPP, PPPoE, SNMP v1/v2c/v3, TCP, UDP, DHCP, RIPv1/v2, OSPF, DDNS, VRRP, HTTP, HTTPS, DNS, ARP, QOS, SNTP, Telnet, VLAN, SSH, MQTT, TR069, etc. |
| VPN | DMVPN, IPsec, OpenVPN, PPTP, L2TP, GRE, MilesightVPN |
| Security | Access Control, DMZ, Port Mapping, MAC Binding, SPI Firewalls, DoS&DDoS Protection, Filtering(IP&Domain), IP Passthrough |
| Management | Web, CLI, SMS, On-demand dial up, SNMP v1/v2/v3, DeviceHub |
| AAA | Radius, Tacacs+, LDAP, Local Authentication |
| Multilevel Authority | Multiple Levels of User Authority |
| Reliability | VRRP, WAN Failover, Dual SIM Backup |
| Serial Port | Transparent(TCP Client/Server, UDP), Modbus Server/Client, Modbus Gateway (Modbus RTU to Modbus TCP) |
| Power Supply and Consumption | |
| Power Connector | 2-pin 5.08 mm Terminal Block |
| Input Voltage | 9-48 VDC, with Surge-Protection and Reverse Polarity Protection |
| Power Consumption | Typical 1.9 W, Max 2.4 W (In Non-PoE mode) |
| Physical Characteristics | |
| Ingress Protection | IP30 |
| Housing & Weight | Metal, 271 g |
| Dimension | 108 x 90 x 26 mm (4.25 x 3.54 x 1.02 in) |
| Installation | Desktop, Wall or DIN Rail Mounting |
| Environmental | |
| Operating Temperature | -40Β°C to +70Β°C (-40β to +158β) Reduced Cellular Performance Above 60Β°C |
| Storage Temperature | -40Β°C to +85Β°C (-40β to +185β) |
| Ethernet Isolation | 1.5 kV RMS |
| Relative Humidity | 0% to 95% (non-condensing) at 25Β°C/77β |
| Approvals | |
| Regulatory | CE, FCC, RCM, NBTC, SPDDI, JATE |
| Carrier | PTCRB, AT&T |
| Environmental | RoHS |
| EMC | EN 55032, EN 55035 |
| EMS | IEC 61000-4-2 Level 3 IEC 61000-4-3 Level 2 IEC 61000-4-4 Level 2 IEC 61000-4-5 Level 2 IEC 61000-4-6 Level 3 IEC 61000-4-8 Level 1 IEC 61000-4-11 Level 3 |
| Radio Frequency | EN 301 489-1/17/19/52, EN 301 511, EN 301 908-1/2/13, EN 303 413, EN300 328 |
| Safety | EN62368-1 |