AI ToF People Counting Sensor - VS133-915M
- The on-board AI algorithm of the next-generation people counting sensor improves accuracy and adapts to different scenarios.
- The sensor can count people concurrently, filter redundant counts, and distinguish between different types of crowds.
- It can accurately capture foot traffic and dwell time in customized regions to improve queue management and provide actionable insights.
- The sensor has superior recognition performances, including adults/children differentiation and staff detection.
- It can generate insightful group counting data, create heat maps of people flow, and support multi-device stitching for extended coverage.
- The sensor is based on robust ToF technology and complies with GDPR for anonymous detection.
- It has user-friendly management features, including a user-friendly UI design, flexible reporting engine, and great compatibility with different applications.
- Typical applications include smart buildings for space utilization and retail businesses for customer flow analysis.
Specifications
| People Counting | |
|---|---|
| ToF FoV | 98 ° Horizontal, 80 ° Vertical |
| ToF Light Beam | 940nm (Invisible) |
| Measuring Accuracy | < 3.5cm |
| Detection Range | 0.5 to 3.5 m |
| Installation Height | ≤ 3.5m |
| Recognition Rate | Up to 99.8% |
| Advanced Feature | Customized Multiple Counting Lines, Filter U-turns, Bi-directional Counting, Children/Adults Differentiation, Staff Detection |
| LoRaWAN® Transmission | |
| Protocol | LoRaWAN® |
| Frequency | CN470/IN865/RU864/EU868/US915/AU915/KR920/AS923-1&2&3&4 |
| Tx Power | 16 dBm (868 MHz)/20 dBm (915 MHz)/19 dBm (470 MHz) |
| Sensitivity | -137 dBm @300bps |
| Mode | OTAA/ABP Class C |
| Other Interfaces | |
| Wi-Fi | IEEE 802.11 b/g/n, 2.4GHz (AP Mode for configuration) |
| Button | 1 × Wi-Fi/Reset Button |
| LED Indicators | 1 × RGB LED Indicator |
| Power Input | 1 × DC Jack Connector |
| Physical Characteristics | |
| Local Storage | 4GB Flash to store one million data |
| Power Supply | 12VDC / 2A |
| Power Consumption | Typical 7.8 W, max 22.2 W |
| Operating Temperature | -20°C ~ +50°C |
| Relative Humidity | 0 ~ 95% (Non-condensing) |
| Ingress Protection | IP40 |
| Dimension | 180 × 26 × 72 mm |
| Installation | Ceiling Mounting, Extended Ceiling Mounting & Lintel Mounting (with Optional Multifunctional Bracket) |