Desk & Seat Occupancy Sensor - VS340-915M
- The Desk & Seat Occupancy Sensor VS340 is designed for general needs with highly sensitive PIR detection.
- The Desk & Seat Occupancy Sensor VS341 is designed for specific applications with dual-technology PIR thermopile detection for higher accuracy.
- Both sensors can be deployed wirelessly using LoRaWAN technology, providing low power consumption, long-distance transmission, and anonymous detection.
- The sensors have adjustable detection angles and offer a 98% accuracy rate.
- They have a long service life of 5 years and can be easily installed with peel-and-stick mounting.
- The sensors can be configured wirelessly using NFC and have additional features such as energy-saving control and fast response times.
Specifications
| Occupancy Detection | |
|---|---|
| Technology | PIR |
| Recognition Rate | Up to 95% |
| PIR Detection Area | 107 ° Horizontal, 107 ° Vertical |
| PIR Detection Distance | Within 1m |
| Thermopile Detection Area | ---- |
| Wireless Transmission | |
| Protocol | LoRaWAN®, Milesight D2D |
| Frequency | CN470/IN865/EU868/RU864/US915/AU915/KR920/AS923-1&2&3&4 |
| Tx Power | 16 dBm (868 MHz)/20 dBm (915 MHz)/19 dBm (470 MHz) |
| Sensitivity | -137 dBm |
| Mode | OTAA/ABP Class A |
| Others | |
| Button | 1 x Power/Reset Button (Internal) |
| Indicator | 1 × Status Indicator |
| Configuration | NFC Configuration via Mobile App |
| Advanced Feature | Milesight D2D Controller |
| Physical Characteristics | |
| Power Supply | 1 x 4000 mAh ER18505 Li-SOCL2 Battery |
| Battery Life2 | Around 5 Years (100 Triggers per Day, 25°C) |
| Operating Temperature | -20°C ~ +60°C |
| Relative Humidity | 0 ~ 95% (Non-condensing) |
| Dimension | 73 x 73 x 26 mm ( 2.87 x 2.87 x 1.02 in) (Without PIR Cover) |
| Weight | 90g |
| Ingress Protection | IP30 |
| Color & Material | White + Grey, PC + ABS (Flame Retardant) |
| Installation | 3M Tape Mounting, Wall Screw Mounting |
The temperature range of thermopile to reach best recognition rate is +10 to +30 °C.
Tested under laboratory conditions and for guideline purposes only.