Sound Level Sensor - WS302-915M
The WS302 is a LoRaWAN®-enabled sound level sensor designed to measure and monitor sound levels in various environments.
Key points:
- The WS302 offers accurate sound level measurement with a measurement range of 30-120 dBA and a ±3 dB accuracy.
- It supports different weighting methods (A-weighting and C-weighting) based on the scenario.
- The sensor has a minimalistic modern design and can be easily configured via NFC.
- It has a long battery life of up to 4 years and is compatible with LoRaWAN® gateways and network servers.
Specifications
| Wireless Transmission | |
|---|---|
| Technology | LoRaWAN® |
| Frequency | CN470/IN865/RU864/EU868/US915/AU915/KR920/AS923-1&2&3&4 |
| Tx Power | 16 dBm (868 MHz)/22 dBm (915 MHz)/19 dBm (470 MHz) |
| Sensitivity | -137 dBm @300bps |
| Mode | OTAA/ABP Class A |
| Measurement | |
| Range | 30 dBA to 120 dBA, 35 dBC to 120 dBC |
| Accuracy | ± 3 dB (0°C to +45°C) |
| Resolution | 0.1 dB |
| Frequency Range | 30 Hz to 8 kHz |
| Frequency Weighting | A and C Weighting (Software Switchable) |
| Time Weighting | Fast Weighting |
| Measurement Unit | SPL Actual, Leq, Lmax |
| Operation | |
| Configuration | NFC |
| Button | 1 × Power/Reset Button |
| LED | 1 × Status/Alarm Indicator |
| Physical Characteristics | |
| Power Supply | 2 × 2700 mAh ER14505 Li-SOCl Replaceable Batteries |
| Operating Temperature | -20°C to +60°C |
| Relative Humidity | ≤95% (Non-condensing) |
| Ingress Protection | IP30 |
| Dimension | 68 × 65 × 20.5 mm (2.68 × 2.56 × 0.81 in) |
| Material & Color | PC+ABS, White |
| Installation | On the flat surfaces with screws or 3M tapes |