Pro Series - UR35-L04EU-W
The UR35 is an industrial cellular router that provides reliable connectivity in harsh environments. It features a rugged design with a wide operating temperature range of -40Β°C to 70Β°C and a wide supply voltage range of 9V to 48V DC.
Key points:
- Industrial grade design with NXP industrial grade processor and IP30 rated hardened enclosure
- Compact and exquisite design for flexible performance
- Embedded Python SDK for scalable secondary development
- Ultra-reliable protection system with quick network backup and multiple security measures
- Rich interfaces for M2M/IoT applications, including serial interfaces, stable internet access, and support for VPN tunnels
- Remote management capabilities through MilesightVPN and Milesight DeviceHub
Specifications
| Hardware System | |
|---|---|
| CPU | ARM Cortex-A7,528 MHz |
| Memory | 128 MB DDR3 RAM and 128MB Flash |
| Extendable Storage | 1 Γ Micro SD |
| Cellular Interface | |
| Antenna Connector | 2 Γ 50 Ξ© SMA Connectors (Center PIN: SMA Female) |
| SIM Slots | 2οΌMini SIM-2FFοΌ |
| Ethernet Interface | |
| Numbers | 5 Γ 10/100 Mbps |
| Property | 1 Γ WAN + 4 Γ LAN |
| Mode | Full or half duplex (Auto-Sensing) |
| PoE | 4 Γ 802.3 af/at PoE PSE on LAN Ports (Optional) |
| Wi-Fi Interface (Optional) | |
| Antenna Connector | 1 Γ 50 Ξ© SMA Connector (Center PIN: RP-SMA Female) |
| Standards | IEEE 802.11 b/g/n,2.4GHz |
| Tx Power | 802.11b: 16 dBm +/-1.5 dBm (11 Mbps) 802.11g: 14 dBm +/-1.5 dBm (54 Mbps) 802.11n: 13 dBm +/-1.5 dBm (65 Mbps, HT20/40 MCS7) |
| Modes | AP or Client mode |
| Security | WPA/WPA2 authentication, WEP/TKIP/AES encryption |
| GPS (Optional) | |
| Antenna Connector | 1 Γ 50 Ξ© SMA Connector (Center PIN: SMA Female) |
| Protocol | NMEA0183, PMTK |
| Voice Interface (Optional) | |
| Port | 1 Γ RJ-11 (also be used for landline telephone's power supply) |
| Standards | ITU Q.512 (SLIC), ITU K.20 (overcurrent and overvoltage protection) |
| Subscriber line interface circuit (SLIC) | |
| Ring voltage | 40 to 90 Vpk configurable |
| Ring frequency | 20 to 25 Hz |
| Ring waveform | sine wave |
| Maximum ring load | 2 ringer equivalence numbers (RENs) |
| On-hook voltage (tip/ring) | -46 to -56V |
| Off-hook current | 18 to 20mA |
| Terminating impedance | configurable |
| Serial Interface | |
| Numbers | 1 Γ RS232 + 1 Γ RS485 (2 Γ RS485 Optional) |
| Connector | 3.5mm Terminal Block |
| Baud Rate | 300bps to 230400bps |
| DI/DO | |
| Numbers | 1 Γ DI (dry contact) + 1 Γ DO (wet contact), Galvanic Isolation |
| Connector | 3.5mm Terminal Block |
| Maximum V/A | 0.3A@30VDC (DO) |
| Others | |
| Reset Button | 1 Γ RESET |
| LED Indicators | 1 Γ POWER, 1 Γ SYSTEM, 1 Γ SIM, 1 Γ Wi-Fi, 1 Γ VPN, 3 Γ Signal strength |
| Built-in | Watchdog, Timer |
| Software | |
| Network Protocols | IPv4/IPv6, PPP, PPPoE, SNMP v1/v2c/v3, TCP, UDP, DHCP, RIPv1/v2, OSPF, DDNS, VRRP, HTTP, HTTPS, DNS, ARP, QOS, SNTP, Telnet, VLAN, SSH, etc. |
| VPN | DMVPN, IPsec, OpenVPN, PPTP, L2TP, GRE |
| Security | Access Control, DMZ, Port Mapping, MAC Binding, SPI Firewalls, DoS&DDoS Protection, Filtering(IP&Domain), IP Passthrough |
| Management | Web, CLI, SMS, On-demand dial up, SNMP v1/v2/v3, DeviceHub |
| AAA | Radius, Tacacs+, LDAP, Local Authentication |
| Multilevel Authority | Multiple Levels of User Authority |
| Reliability | VRRP, WAN Failover, Dual SIM Backup |
| Serial Port | Transparent(TCP Client/Server, UDP), Modbus Master/Slave, Modbus Gateway (Modbus RTU to Modbus TCP) |
| Power Supply and Consumption | |
| Power Connector | 2-pin 5.08 mm Terminal Block |
| Input Voltage | 9-48 VDC, with Surge-Protection and Reverse Polarity Protection |
| Power Consumption | Typical 3.9 W, Max 4.6 W (In Non-PoE mode) |
| Physical Characteristics | |
| Ingress Protection | IP30 |
| Housing & Weight | Metal, 485 g |
| Dimension | 135 x 103 x 45 mm (5.31 x 4.06 x 1.77 in) |
| Installation | Desktop, Wall or DIN Rail Mounting |
| Environmental | |
| Operating Temperature | -40Β°C to +70Β°C (-40β to +158β) Reduced Cellular Performance Above 60Β°C |
| Storage Temperature | -40Β°C to +85Β°C (-40β to +185β) |
| Ethernet Isolation | 1.5 kV RMS |
| Relative Humidity | 0% to 95% (non-condensing) at 25Β°C/77β |
| Approvals | |
| Regulatory | CE, FCC, RCM |
| Environmental | RoHS |
| EMC | EN 55032, EN 55035 |
| EMS | IEC 61000-4-2 Level 3 IEC 61000-4-3 Level 2 IEC 61000-4-4 Level 3 IEC 61000-4-5 Level 3 IEC 61000-4-6 Level 3 IEC 61000-4-8 Level 4 IEC 61000-4-11 Level 3 |
| Radio Frequency | EN 301 489-1/17/19/52, EN 301 511, EN 301 908-1/2/13, EN 303 413, EN300 328 |
| Safety | EN62368-1 |