AI Workplace Occupancy Sensor - VS121-915M
- Milesight AI Occupancy Sensor uses anonymous people counting data to understand space utilization.
- The sensor is applicable in various spaces such as workplaces, airports, and retail stores.
- It offers low power consumption, easy wireless deployment, and long-distance transmission.
- The LoRaWAN wireless deployment ensures convenient wireless deployment and guarantees privacy protection.
- The sensor has high accuracy with embedded AI algorithms and can detect U-shape tracks and analyze people flow.
- It offers dwell time detection, higher ceiling mount options, and a large detection area.
- It supports up to 16 custom detection regions and features line crossing people counting.
- The Milesight D2D communication protocol allows easy communication with other devices.
- It can be integrated with third-party analytics platforms and offers scalable features for multiple industries.
Specifications
| People Counting | |
|---|---|
| Field of View | Standard Version: 190 ° Horizontal, 112 ° Vertical High Ceiling Mount Version: 129.4 ° Horizontal, 68.4 ° Vertical |
| Recognition Range | Standard Version: a Radius of 5 Meters, At the Height of 3m High Ceiling Mount Version:18m × 7m, At the Height of 7m |
| Installation Height | Standard Version: 2.5m to 4m High Ceiling Mount Version: 5m to 7m |
| Recognition Rate | Region Counting: Up to 95% Line Crossing Counting: Up to 98% |
| Advanced Feature | Mapped Detection Region Customization, Filter U-Turns, Privacy Mask |
| LoRaWAN® Transmission | |
| Protocol | LoRaWAN®, Milesight D2D |
| Frequency | CN470/IN865/RU864/EU868/US915/AU915/KR920/AS923 |
| Tx Power | 16 dBm (868 MHz)/20 dBm (915 MHz)/19 dBm (470 MHz) |
| Sensitivity | -137 dBm @300bps |
| Mode | OTAA/ABP Class C |
| Ethernet Transmission | |
| Ethernet Port | - |
| Network Protocol | - |
| Other Interfaces | |
| Wi-Fi | IEEE 802.11 b/g/n, 2.4GHz (AP Mode for configuration) |
| DI/DO | - |
| Serial Interface | - |
| Button | 1 × Reset Button,1 × Wi-Fi Button |
| LED Indicators | 1 × Wi-Fi |
| Power Input | - |
| Physical Characteristics | |
| Power Supply | 5VDC / 1.5A by Type-C Port |
| Power Consumption | 3.5W |
| Operating Temperature | -5°C ~ +55°C |
| Storage Temperature | -20°C ~ +60°C |
| Relative Humidity | 0 ~ 95% (Non-condensing) |
| Color&Weight | White/Black (Optional), 126.9g |
| Dimension | 85 × 85 × 20 mm (3.35 × 3.35 × 0.79 in) |
| Installation | Ceiling Mounting |
| Approvals | |
| Regulatory | CE, FCC, RoHS |