Smart Button - WS101-915M
The WS101 is a LoRaWAN® smart button that allows for versatile and customizable interactions.
It can be easily installed and moved as needed, providing convenience and accessibility.
The WS101 features panic button functionality for contacting caregivers in case of emergencies.
It uses LoRaWAN® technology for long-range and low-power communication.
The button has a battery life of over 5 years and can be configured using NFC technology.
Specifications
| Wireless Transmission | |
|---|---|
| Technology | LoRaWAN®, Milesight D2D |
| Frequency | CN470/IN865/RU864/EU868/US915/AU915/KR920/AS923-1&2&3&4 |
| Tx Power | 16 dBm (868 MHz)/22 dBm (915 MHz)/19 dBm (470 MHz) |
| Sensitivity | -137 dBm @300bps |
| Mode | OTAA/ABP Class A |
| Interface | |
| Button | 1 × External Button + 1 × Reset Button (Internal) |
| LED Indicator | 1 |
| Buzzer | Support |
| Software | |
| Configuration | NFC Configuration via Mobile App |
| Advanced Feature | Milesight D2D Controller |
| Physical Characteristics | |
| Power Supply | 1 × 1650 mAh ER14335 Li-SOCl battery |
| Battery Life* | Over 5 years (1080 min interval + 10 presses per day) |
| Operating Temperature | -20°C to +60°C |
| Relative Humidity | ≤90% (non-condensing) |
| Ingress Protection | IP30 |
| Dimension | 50 × 50 × 18 mm (1.97 × 1.97 × 0.71 in) Button: Φ20 mm (Φ0.79 in) |
| Material | Anti-flaming Polycarbonate |
| Color | White (Button: White/Red Optional) |
| Installation | On the flat surfaces with screws or 3M tapes, Lanyard |
| Approvals | |
| Regulatory | CE, FCC, RoHS |