Mini Leak Detection Sensor - WS303-915M
The WS303 Mini Leak Detection Sensor is a water leak detection solution that can be used in smart offices, buildings, and houses. It features immediate warning against water damage and has a sensitivity of detecting water levels as low as 0.5 mm. The sensor uses Milesight D2D communication protocol for secure and low-latency transmission. It has a battery life of up to 5 years and is IP67 waterproof protected.
Key points:
- WS303 Mini Leak Detection Sensor is a smart water leak detection solution.
- It provides immediate warning against water damage and has a sensitivity of detecting water levels as low as 0.5 mm.
- The sensor uses Milesight D2D communication protocol for secure and low-latency transmission.
- It has a battery life of up to 5 years and is IP67 waterproof protected.
Specifications
| Wireless Transmission | |
|---|---|
| Technology | LoRaWAN®, Milesight D2D |
| Frequency | CN470/IN865/RU864/EU868/US915/AU915/KR920/AS923-1&2&3&4 |
| Tx Power | 16dBm(868 MHz)/20dBm(915 MHz)/19dBm(470 MHz) |
| Sensitivity | -137dBm @300bps |
| Mode | OTAA/ABP Class A |
| Leakage Detection | |
| Liquid Type | Conductive Liquid |
| Trigger Condition | Once Liquid Level Reaches 0.5mm |
| Others | |
| Buzzer | Support |
| Configuration | NFC Configuration via Mobile App |
| Advanced Feature | Milesight D2D Controller |
| Physical Characteristics | |
| Power Supply | 1 × 590mAh CR2450 Lithium Battery |
| Battery Life* | 5 years (One hour leakage per week, 25°C) |
| Operating Temperature | -10°C to +60°C |
| Relative Humidity | 0% to 100% (Non-condensing) |
| Ingress Protection | IP67 |
| Dimension | 63 × 63 × 14 mm |
| Material & Color | ABS+PC, White |
| Installation | 3M Tape Mounting, Desktop |
* Tested under laboratory conditions and for guideline purposes only.